Gospodarka

Wędkarstwo

Zdziechowice
Piknik rodzinny Zdziechowice 2014 PDF Print E-mail
Written by internicos   
Sunday, 14 July 2013 22:28

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystej Mszy świętej, która odbyła się w dniu 14.07.2013 w Zdziechowicach.

Aby obejrzeć zdjęcia, kliknij tutaj

 
Zdziechowice PDF Print E-mail
Written by internicos   
Tuesday, 10 February 2009 12:40

Zdziechowice Drugie


Dane adresowe:

Zdziechowice Drugie 20
37-470, Zaklików

Dane kontaktowe:
015 8738874

Sołtys:
Antoni Czajka

Rada sołecka:
Stanisław Czajka
Jan Gajowiak
Mirosław Janeczko
Andrzej Kapica
Henryk Wiliński

liczba mieszkańców sołectwa na dzien 31.12. 2010 r: - ogółem 984osób w tym 495 kobiet i 489 mężczyzn

 


 

Zdziechowice Pierwsze


Dane adresowe:

Zdziechowice Pierwsze
37-470, Zaklików

Dane kontaktowe:
015 8737596

Sołtys:
Włodzimierz Stefaniak

Rada sołecka:
Urszula Sołtys
Waldemar Kozłowski
Dariusz Sołtys
Halina Stefaniak
Marian Czajka
Janusz Suski

liczba mieszkańców sołectwa na dzien 31.12.2010 r: - ogółem 656 osób w tym 323 kobiet i 333 mężczyzn


Opis miejscowości

Na wyniosłości terenu nad rzeką Karasiówką znajdował się wczesnośredniowieczne grodzisko. Wokół niego rozwinęła się osada. Działo się to zanim jeszcze powstały Zdziechowice. Pierwszym, znanym właścicielem wsi był Jan Trestka, prawdopodobnie jego staraniem erygowano w 1409 roku parafię w Zdziechowicach. Na krótko wieś przeszła w ręce Jana Czyżowskiego herbu Półkozic ale już w połowie XV wieku, dobra zdziechowickie przejął Jan Zaklika herbu Topór, wojewoda sandomierski. Poślubił bowiem Agnieszkę Czyżowską, a ta otrzymała Zdziechowice jako wiano.
Ród Zaklików należał do bardziej znanych w Polsce, jego przedstawiciele pełnili ważne funkcje w państwie. Stanisław i Paweł Zaklikowie byli kanclerzami koronnymi. Stanisław walczył pod Chocimiem, zaś Paweł pod Cecorą, u boku hetmani Jana Żółkiewskiego.
W XVI wieku dobra zdziechowickie należały do Gniewoszów z Dalewic, a w połowie XVIII wieku mieli je Małopolscy. W 1791 roku kupił Zdziechowice Józef Puchała, zaś po jego śmierci wieś przeszła w ręce rodziny żony - Szlubowskich. I wreszcie w 1872 roku dobra nabyła spółka obywatelska. Interesującym epizodem w dziejach Zdziechowic jest fakt przejścia, około 1570 roku ówczesnego właściciela Marcina Gniewosza, na kalwinizm. Kościół parafialny zamieniony został na zbór kalwiński ale po śmierci Gniewosza zwrócono go parafii. Dzisiejsze Zdziechowice, to duża, rozciągnięta na znacznej przestrzeni wieś.
Długa historia wsi nie pozostawiła po sobie materialnych pamiątek. Pod koniec XVII wieku zniszczony został, zapewne skutkiem pożaru, tutejszy kościół, macierzysta świątynia parafii erygowanej w 1409 roku a przeniesionej w 1608 do sąsiedniego Zaklikowa.
Zachowana w dokumentach notatka stwierdza: „...per iniuram temporum Ecclesia in Zdziechowice est pianę extincta". Nic bliższego nie wiadomo też o kaplicy Najświętszej Mani Panny wybudowanej prawdopodobnie z końcem XVIII stulecia.
Na zachód od głównej drogi, na wzgórzu, ku któremu wiedzie błotnista dróżka pozostały czytelne fragmenty zespołu dworskiego. Malownicze wzniesienie porastają szczątki XIX-wiecznego parku krajobrazowego, stoi jeszcze jeden budynek gospodarczy postawiony w początku XX wieku. Równocześnie z nim stanęły inne zabudowania gospodarcze i dwór, zburzony w ostatnich latach, a zajmowany po II wojnie przez Kółko Rolnicze.
Skutkiem zniszczenia zespołu i nowej zabudowy trudno zorientować się w pierwotnym rozplanowaniu założenia. Zachowane fragmenty ceglano-kamiennych murów mogą wskazywać na znacznie starszą rezydencję, o której brak informacji w źró dłach historycznych.

Materiały z książki:
Atrur Bata i Hanna Lawera - "Zaklików - gmina na szlaku historii"

 

 


 

 


Rozkład Jazdy

Galeria

Rozrywka

Nasi w świecie

 
  Zaklikow.net @2009
statystyka